اعسار از پرداخت دیه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

سوال

1-آیا عاقله می تواند دادخواست اعسار از پرداخت دیه را بدهد

2- آیا عاقله را می توان به لحاظ امتناع از پرداخت دیه یا عجز از پرداخت در راستای ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی بازداشت نمود؟


پاسخ حقوقی

عاقله که محکوم به پرداخت دیه می شود مثل سایر افراد می تواند دادخواست اعسار از پرداخت دیه تسلیم نماید و با توجه به اطلاق و عموم ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی عاقله را نیز می توان طبق شرایط مندرج در ماده مرقوم بازداشت نمود البته با توجه به ماده 312 قانون مجازات اسلامی چنانچه دادگاه احراز نماید عاقله فاقد تمکن مالی است در این صورت دیه از بیت المال پرداخت خواهد شد.

(ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی: هرکس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن و ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تأدیه ننماید دادگاه او را الزام به تأدیه نموده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفاء می نماید و در غیراین صورت بنا به تقاضای محکوم له ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا زمان تأدیه حبس خواهد کرد. )

(ماده 312 قانون مجازات اسلامی: هرگاه جانی دارای عاقله نباشد یا عاقله او نتواند دیه را در مدت سه سال بپردازد دیه از بیت المال پرداخت می شود.)

(90-10-15)

 

آمار بازدیدکنندگان

1061امروزmod_vvisit_counter
2979دیروزmod_vvisit_counter
1061این هفتهmod_vvisit_counter
26215هفته گذشتهmod_vvisit_counter
74617این ماهmod_vvisit_counter
81850ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1598818کل بازدیدهاmod_vvisit_counter
 
viagra