قیّم نامه یا ابلاغنامه سرپرستی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

معمولاً پس از مرگ پدر، علاوه بر غم و اندوهی که از دست دادن این رکن خانواده، دامنگیر اعضای آن می شود، این اندیشه که حال چه باید کرد، و بار این مسوولیت را چگونه باید به مقصد رسانید، گریبانگیر همسر می شود، به ویژه که فرزند یا فرزندان صغیری نیز از متوفّی باقی مانده باشد. در این بروشور هرچند به اختصار، مواردی توضیح داده می شود که تا حدودی راهگشای این مسیر باشد.

 

راهنمای واژه :

صغیر : کسی که به دلیل کم بودن سن قادر به اداره امور مالی خود نباشد.

ولّی قهری : پدر و جدّ پدری (پدر پدر)

قیّم : نماینده قانونی طفل که به موجب حکم دادگاه تعیین می شود. به شخصی گفته می شود، که دادگاه به او اجازه می دهد؛ امور کسی را که پدر و جدّ پدری ندارد (محجور) اداره نماید.

محجور : حسب موازین قانونی به صغار و افراد غیر رشید و مجنون محجور اطلاق می شود. صغار جمع کلمه صغیر است و صغیر طفل را گویند که به سن بلوغ شرعی نرسیده است. سن رشد 18 سال تمام است. افراد غیر رشید یا سفیه به افرادی گفته می شود که توانایی اداره امور مالی خود را ندارند و تصرفات آنها در اموالشان عقلائی نمی باشد. سن بلوغ شرعی برای پسران 15 سال تمام قمری و برای دختران 9 سال قمری است.

ولیّ خاص : به پدر یا جد پدری گفته می شود.

مال منقول : اموال و اشیایی که قابل جابجایی باشند؛ مانند اتومبیل، یخچال، تلویزیون و ...

مال غیر منقول : اموال و اشیایی که قابل جابجایی نباشند؛ مانند زمین، خانه، درخت و...

مطابق قانون، هرکسی که فوت می کند، لازم است که بستگان و خانواده او فوت او را به اداره ثبت احوال اعلام نمایند؛ تا شناسنامه شخصی فوت شده باطل شود و گواهی فوت اخذ نمایند. خانواده یا بستگان ایرانیانی که در خارج از کشور فوت می کنند، باید فوت شخص را به کنسولگری اطلاع دهند و کنسولگری وظیفه دارد، شناسنامه شخص فوت شده را باطل نماید و گواهی فوت صادر نماید.

وقتی پدر فوت می کند، و از وی فرزندان صغیری (خردسال) به جا می ماند حضانت (نگهداری و تربیت) فرزندان طبق قانون به مادر داده می شود و نیاز به مجوز خاصی نمی باشد. اما مادر برای دخالت در امور مالی کودکان باید با ارائه مدارک فوت پدر یا فرزندان و نوشتن تقاضا در یک برگ معمولی به اداره سرپرستی مراجعه نماید. و در نامه قید نماید؛ که پدر طفل طبق مدارک موجود فوت نموده است. و اینجانب آمادگی خود را برای قبول قیمومت فرزند یا فرزندانم اعلام می نمایم. و دادگاه پس از بررسی، مادر را قیم طفل اعلام می کند، و بعد از آن که مادر می تواند در امور مالی فرزند خود جهت مصلحت و منافع طفل دخالت نماید، حدود اختیارات قیم را قانون تعیین کرده است.

سوال : اقدامات اداره سرپرستی چیست؟

پاسخ : اداره سرپرستی پس از دریافت تقاضا نامه، طی شرحی به مرجع انتظامی محل سکونت و اقامت فرزندان، به منظور حفظ حقوق ایشان، دستوراتی صادر می کند، از مهمترین آن، صورت برداری از اموال منقول و غیر منقول متوفی است. این امر به منظور پیشگیری از حیف و میل اموال، صورت می گیرد که به صورت دقیق در بروشور جداگانه، توضیح داده خواهد شد. علاوه بر آن مدارکی از جمله گواهی فوت متوفی و فتوکپی شناسنامه صغیر، همچنین معرفی فرد صالح و شایسته ای که آمادگی قیمومت را داشته باشد. در این خصوص معمولاً مادر صغار برای قیمومت علام آمادگی می کند و مرجع انتظامی پس از تحقیق از اهالی محلی، در مورد صلاحیت و شایستگی وی، نتیجه را به انضمام فتوکپی شناسنامه مادر و سایر مدارک به اداره سرپرستی تقدیم می نماید.

سوال : در صورت عدم حضور مادر و یا چنانچه مادر به دلایلی، آمادگی قیمومت فرزندان را نداشته باشد تکلیف چیست؟

پاسخ : در این صورت فرد صالحی از بستگان، جهت قیمومت معرفی می شود و چنانچه هیچیک از اقوام و بستگان حاضر به قبول قیمومت نباشند و یا صلاحیت آنها احراز نشود، اداره سرپرستی رأساً کسی را که شایستگی دارد، انتخاب می نماید؛ و بعضاً از کارمندان مورد وثوق نیز استفاده می شود.

پس از مشخص شدن فرد صالح برای قیمومت، اداره سرپرستی پرونده را برای صدور حکم به دادگاه ارسال نموده و چنانچه دادگاه نیز صلاحیت فرد معرفی شده را احراز و او را قادر به اداره امور صغیر دانست پس از صدور حکم پرونده را به اداره سرپرستی عودت می دهد. و در این زمان است که قیم نامه صادر و به قیم تحویل می گردد تا مطابق وظایفی که در قانون مقرر شده و در بروشور جداگانه شرح داده شده است به اداره امور بپردازد.

نمونه تقاضای قیمومت

ریاست محترم اداره سرپرستی شهرستان ...

با احترام همسر اینجانب به نام مرحوم ......... در تاریخ .......... در گذشته است. و از وی فرزندان صغیری به اسامی ...... و ....... باقی مانده است؛ که به ترتیب 5 ساله و 2 ساله می باشند، لذا تقاضای قیمومت ایشان را دارم تا بتوانم به مسوولیت خود عمل نمایم.

نشانی صغار : تهران (یا شهرستان) خیابان .............. می باشد.

با تشکر، (نام متقاضی ذکر شود)

کسانی که از قیم شدن ممنوع هستند :

قیم باید بتواند منافع و مصالح محجور فاقد سرپرست را تشخیص دهد و حفظ کند. پس هرکسی نمی تواند قیم باشد. چون با مسئولیت و تعهد همراه است. بنابراین قانونگذار اشخاص زیر را از قیم شدن منع نموده است :

1- کسانی خود تحت ولایت یا قیمومت دیگری باشند.

2- کسانی که به علت ارتکاب سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، اختلاس، هتک ناموس یا برخی اعمال خلاف عفت یا ورشکستگی به تقصیر محکومیت قطعی دارند.

3- کسانی که حکم ورشکستگی آنها صادر و هنوز عملیات تصویه ورشکستگی پایان نیافته است.

4- کسانی که معروف به فساد اخلاقی باشند.

5- کسانی که خود یا اقربأ (بستگان) طبقه اول آنها دعوایی بر علیه محجور داشته باشند.

6- زن شوهر دار بدون اجازه شوهر وی.

کسانی که در قیّم شدن اولویت دارند :

در قانون بستگان محجور نسبت به دیگران در قیم شدن ترجیح دارند. مانند پدر (در صورت عدم اتصال حجر محجور به دوران و سن کودکی) یا مادر محجور البته اگر مادر محجور با شخصی غیر از پدر وی ازدواج نموده باشد اجازه شوهر شرط قیم شدن اوست ولی مادر تا زمانی که شوهر ندارد بر دیگران اولویت دارد. البته یک نفر می تواند قیم چند محجور شود یا دادگاه چند نفر را قیم یک محجور قرار دهد.

نصب قیم موقت :

در برخی موارد ممکن است نصب قیم دائمی در دادگاه به دلایلی طولانی شود مثلاً محجور در خارج از ایران اقامت داشته باشد که طبق ماده 1228 قانون مدنی مأمور کنسولی ایران در کشور مربوطه، برای محجور موقتاً قیم انتخاب می نماید.

آیا می دانید که :

- برای اداره امور محجورانی که ولی خاص ندارند باید قیّم تعیین شود.

- امنیت نتیجه رعایت قانون است.

 

آمار بازدیدکنندگان

3862امروزmod_vvisit_counter
4198دیروزmod_vvisit_counter
16379این هفتهmod_vvisit_counter
26215هفته گذشتهmod_vvisit_counter
89935این ماهmod_vvisit_counter
81850ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1614136کل بازدیدهاmod_vvisit_counter
 
viagra